ATHLETES AND TEAMS WHO WON PRIZES

ATHLETICS

WOMEN:
RUNNING 100m
1. JOHN TER – YEGHIAN, Glendale
2. VAHAGN JAVAKHYAN, Yerevan
3. ALEXANDER ABRAHAMYAN, Yerevan

RUNNING 200m
1. JOHN TER – YEGHIAN, Glendale
2. VAHAGN JAVAKHYAN, Yerevan
3. ALEXANDER ABRAHAMYAN, Yerevan

RUNNING 400m
1. EDWARD MANGASARYAN, Tehran
2. ARAM DAVTYAN, Artashat
3. ЕNDRIK MKOYAN-ZILBESTHEIN, Akhaltsikhe

RUNNING 800m
1. ARAM DAVTYAN, Artashat
2. YEGHISHE YARAZYAN, Yerevan
3. ARMEN SARYAN, Stepanakert

RUNNING 1500m
1. GIGLA MKOYAN-ZILBESTHEIN, Akhaltsikhe
2. ASHOT HARUTYUNYAN, Stepanakert
3. ARMEN SARYAN, Stepanakert

RUNNING 5000m
1.SEVAK YEGHIKYAN, Gyumri
2. ASHOT HAYRAPETYAN, Stepanakert
3. GIGLA MKOYAN-ZILBESTHEIN, Akhaltsikhe

RELAY RUNNING 4X100մ

1. Yerevan
2. Vanadzor
3. Artashat

LONG-DISTANCE RUNNING

1 HOVHANNISYAN LIANA YEREVAN
2 ZAPLINA SWETLANA YEREVAN
3 HAKHOYAN EMMA VANADZOR

SHOT PUT

1. POGOSSIAN TATYANA, YEREVAN
2. GEVORGIAN RITA, BEIRUT
3. GHUKASIAN LUSINE, GYUMRI

WOMEN

RUNNING 100m

1. ANI KHACHIKYAN, Vanadzor
2. ANNA KOCHINYAN, Vanadzor
3. LILIT MANUCHARYAN, Vanadzor

RUNNING 200m

1. ANNA KOCHINYAN, Vanadzor
2. LILIT MANUCHARYAN, Vanadzor
3. LILIT HARUTYUNYAN, Gyumri

RUNNING 400m

1. GAYANE BULGHADARYAN, Vanadzor
2. AMALYA SHAROYAN, Yerevan
3. MARINE MUSAELYAN, Stepanakert

RUNNING 800m

1.ANNA YEGORYAN , Yerevan
2. GAYANE BULGHADARYAN, Vanadzor
3. GAYANE USTYAN, Akhaltsikhe

RUNNING 1500m

1. ANNA YEGORYAN , Yerevan
2. SATENIK POGHOSYAN, Kapan
3. ZARUHI YEGORIAN, Yerevan

RELAY RUNNING 4X100մ

1. Vanadzor
2. Yerevan
3. Gyumri

LONG-DISTANCE RUNNING

1. HAYKANUSH BEKLARYAN, Kapan
2. MARINE HARUTYUNYAN Kapan
3. NADEZDA ZAKARYAN, Vanadzor

SHOT PUT

1. TATYANA SIMASHOVA, Yerevan
2. HEGHINE ARZUMANYAN, Vanadzor
3. EDNA ISAYAN, Tehran

BADMINTON

MEN

Single Games

1. MISAKYAN HAYK, Yerevan
2. HAKOBYAN SARGIS, Haskovo
3. RAYAN SPARTAK, Yerevan

Pair Games

1.POGHOSYAN RUBEN, POGHOSYAN HARUTYUN, Yerevan
2. MISAKYAN HAYK, KASABYAN BYUZAND, Yerevan-Sofia
3. RSSIAN SPARTAK, MNATSAKIAN HRACHYA, Yerevan

WOMEN

Single Games

1.NAZARYAN ANNA, Yerevan
2. HAKOBYAN ROUZANNA, Kiev
3. HAMBARDZUMYAN MARIAM, Sofia

Pair Games
1.NAZARYAN ANNA, SAMVELYAN LUSINE, Yerevan
2. HAKOBYAN ROUZANNA, HAMBARDZUMYAN MARIAM, Kiev – Sofia
3. POGHOSYAN VARDITER, BEGINIAN SEDA Ijevan

BASKETBALL

MEN WOMEN
Sochi Yerevan
Glendale Glendale
Sydney Tehran

TENNIS

MEN

Single Games

1. DAVTYAN HOVHANNES, Yerevan
2. MINASYAN DAVID, Yerevan
3. KHACHATRYAN KHACHATUR, Yerevan

Pair Games

SARINGULIAN HARUTYUN, NIKOGHOSYAN HASMIK, Yerevan
KHACHATRYAN KHACHATUR, HARUTYUNYAN ARMAN, Yerevan
MKRTCHIAN ASHOT, BAGHDASARYAN ARTAK, Yerevan

WOMEN

Single Games

1. DAVTYAN LUSINE, Yerevan
2. TUNYAN GAYANE, Yerevan
3. AMIRAGHIAN ANI, Yerevan

Pair Games

1.DAVTYAN LUSINE, AMIRAGHIAN ANI, Yerevan
2.TUNYAN GAYANE, NAZARI ANI, Yerevan-Tehran
3. EDIGARYAN KNKUSH, KHACHATRYAN NUNE, Yerevan

SWIMMING

MEN

FREE STYLE 50 m

1. HARUTYUNYAN HARUTYUN, Yerevan
2. DILANCHEAN GAMEL, Isfahan
3. MESROBOVICH VIGEN, Plovdiv

FREE STYLE 100 m

1. KOLOYAN MICHAEL, Yerevan
2. DILANCHEAN GAMEL, Isfahan
3. HARUTYUNYAN HARUTYUN, Yerevan

FREE STYLE 200m
1. KOLOYAN MICHAEL, Yerevan
2. DILANCHEAN GAMEL, Isfahan
3. HARUTYUNYAN HARUTYUN, Yerevan

BRASS 50m

1. GABRIELYAN VAHE, Moscow
2. ALIFYAN ALIK, Yerevan
3. ANANYAN HAYK Yerevan

BRASS 100m

1. ALIFYAN ALIK, Yerevan
2. DILANCHEAN GAMEL, Isfahan
3. ANANYAN HAYK , Yerevan

WOMEN

FREE 50 m

1. BARSEGHYAN ANAHIT, Yerevan
2. MOVSISYAN HASMIK, Yerevan
3. ALEXANDRIAN ALINA Isfahan

FREE STYLE 100 m

1. BARSEGHYAN ANAHIT , Yerevan
2. MOVSISYAN HASMIK , Yerevan
3. ALEXANDRIAN ALINA, Isfahan

BRASS 50 m

1. AVETISYAN VARDOUHI, Yerevan
2. GHUKASYAN LUSIK, Yerevan
3. ZARAKHANYAN VAHE, TEHRAN

BRASS 100 m

1. AVETISYAN VARDOUHI, Yerevan
2. GHUKASYAN LUSIK, Yerevan
3. SARIBEKYAN ARMINE, Kiev

RELAY 4X50 m

1. Yerevan
2. Isfahan
3. Tehran

MINI FOOTBALL

1. Yerevan
2. Vanadzor
3. Tehran

CHESS

MEN

1. VIRABYAN GOR, Nor- Hachn
2. GASPARYAN TIGRAN, Yerevan
3. MINASYAN HAYK, Sisian

WOMEN

1. MNATSAKANIAN DIANA, Abovyan
2. HAYRAPETYAN ANNA, Yerevan
3. DAMBARYAN HASMIK, Vanadzor

TABLE TENNIS

MEN

Single Games

1.SARGSYAN MURAD, Gyumri
2. DIARYAN ALEXANDER, Stepanakert
3. SHAHNAZARI ROBERT, Glendale

Pair Games

1.DIARIAN ALEXANDER, HARUTYUNYAN ARSHAK, Stepanakert-Yerevan
2. GHUKASSIAN MESROP, MKRTCHIAN GAREGIN, Yerevan
3. SARGSYAN MURAD, CHAKHOYAN GAREGIN, Gyumri

Team Championship

1 Gyumri
2 Yerevan:
3 Stepanakert

WOMEN
Single Games

1. POGHOSYAN ANNA, Yerevan
2. SAHAKYAN MARIAM Beirut
3. NAZARYAN LUIZA, Yerevan

Pair Games

1.MATEVOSYAN HASMIK, YENGIBARIAN TATEV, Yerevan
2. HARUTYUNYAN HEGHINE, KARAPETYAN CHRISTINE, Vanadzor
3. POGHOSYAN ANNA, SAHAKYAN ANNA Yerevan – Beirut

MEN

TEAM CHAMPIONSHIP

1. Yerevan
2. Stepanakert
3. Vanadzor

VOLLEY BALL

MEN WOMEN

1. Yerevan Yerevan
2. Glendale Istanbul
3. Istanbul Sisian

FOOTBALL

1.Stepanakert
2. Istanbul
3 . Barnaul

CUP WINNERS OF THE FOURTH PAN-ARMENIAN SUMMER GAMES

FAIR GAME – Los Angeles (USA), Men’s Volleyball Team
SPORTS SPIRIT – Cairo (Egypt), Men’s Basketball Team
BEST DIASPORA DELEGATION – Istanbul (Turkey)

FOURTH PAN-ARMENIAN SUMMER GAME’S BEAUTY

1st Prize – Gayane Tunyan (Yerevan, RA)
2nd Prize – – Nairi Halajyan (Greece, Athens)
3d Prize – Lilit Stepanyan (NKR, Stepanakert) Marine Tokhatyan (Argentina, Buenos Aires)