ATHLETES AND TEAMS WHO WON PRIZES

ATHLETICS

WOMEN
RUN 100m
1 GHACHARYAN MARINE VANADZOR
2 GHUKASYAN SONA KAPAN
3 CHOPANIAN RUZIK BEIRUT

RUN 200m
1 GHACHARYAN MARINE VANADZOR
2 BULGHADARYAN GAYANE VANADZOR
3 CHAGRIS Liliana YEREVAN

RUN 400m
1 MIKOYAN CHRISTINE YEREVAN
2 JAVARYAN MARY VANADZOR
3 MARTIROSYAN ANGELA VANADZOR

RUN 3000m
1. JAVARIAN MERY, VANADZOR
2. AVAGYAN ANAHIT, YEREVAN
3. HAMBARDZUMYAN NUBAR, STEPANAKERT

LONG-DISTANCE RUNNING

1 HOVHANNISYAN LIANA YEREVAN
2 ZAPLINA SWETLANA YEREVAN
3 HAKHOYAN EMMA VANADZOR

SHOT PUT

1. POGOSSIAN TATYANA, YEREVAN
2. GEVORGIAN RITA, BEIRUT
3. GHUKASIAN LUSINE, GYUMRI

MEN

RUNNING 100m

1. SARGSSYAN MERUZHAN, KAPAN
2. SIMONYAN ARTASH, GYUMRI
3. AGHASYAN ARMEN, GYUMRI

RUNNING 200m

1. MANUKIAN ROMAN, TBILISI
2. KHACHATRYAN VAHE, GYUMRI
3. HAYRAPETYAN HARUTYUN, YEREVAN

RUNNING 400m

1. MANGASARIAN EDWARD, TEHRAN
2. KHACHATRYAN VAHE, GYUMRI
3. ARAQELYAN AVETIK, YEREVAN

RUNNING 1500m

1. MIKOYAN ROBERT, YEREVAN
2. ASRIAN ARMEN, MASIS
3. POGHOSYAN SERGEY, STEPANAKERT

RUNNING 5000 m

1. MIKOYAN ROBERT, YEREVAN
2. ASRIAN ARMEN, MASIS
3. MAMIKONIAN HAMAZASP, TBILISI

RUNNING 4 X 100 m

1. VANADZOR 1
2. VANADZOR 2
3. KAPAN

LONG-DISTANCE RUNNING

1. SARGSSYAN MERUZHAN, KAPAN
2. SARGSYAN MARAT, KAPAN
3. GRIGORYAN HOVHANNES, GYUMRI

SHOT PUT

1. SAHAKYAN ARAM, YEREVAN
2. KARDALYAN VANIK, VANADZOR
3. MELIKSETYAN SOS, YEREVAN

BASKETBALL

WOMEN

1. YEREVAN
2. GYUMRI
3. TEHRAN

MEN

1. VALLEI
2. SOCHI
3. GLENDALE

TENNIS

MEN

PAIR-GAMES

1. SOFIAN HARUTYUN – ZHOHRANIAN HAYK, YEREVAN
2. HARUTYUNYAN ALEXANDER – BABAYAN DAVID, BEIRUT, YEREVAN
3. KHACHATRYAN ARTHUR – HAKOBYAN HAYK, YEREVAN

SINGLE-GAMES

1. SOFIAN HARUTYUN, YEREVAN
2. HAKOBYAN HAYK, YEREVAN
3. HAROUTYUNYAN ALEXANDER, BEIRUT

WOMEN:

PAIR-GAMES

1. SUKIASYAN NARINE – MARTIROSYAN LUSINE, YEREVAN
2. DAVTYAN LUSINE – ARAKELOVA MARIA, YEREVAN
3. JAKIEVA ELENA – BABAYAN TATEV, MOSCOW, YEREVAN

SINGLE-GAMES

1. SUKIASYAN HERMINE, YEREVAN
2. ARAKELOVA MARIA, YEREVAN
3. MARTIROSYAN LUSINE, YEREVAN

SWIMMING

WOMEN

FREE STYLE 50 m

1. MIKHEEVA YULIANA, YEREVAN
2. SAHAKYAN SONA, YEREVAN
3. HOVSEPYAN HILDA, ABOVYAN

FREE STYLE 100 m

1. MIKHEEVA YULIANA, YEREVAN
2. SAHAKYAN SONA, YEREVAN
3. NARINYAN SILVA, ALEPPO

FREE STYLE 4 X 50 m

1. YEREVAN
2. ALEPPO
3. TEHRAN

BRASS 50m

1. ASLANIAN EMMA, YEREVAN
2. AVETISYAN VARDOUHI, YEREVAN
3. ASHAKERTIAN CISILIA, ALEPPO

BRASS 100m

1. ASLANIAN EMMA, YEREVAN
2. AVETISYAN VARDOUHI, YEREVAN
3. ASHAKERTIAN CISILIA, ALEPPO

MEN

FREE 50 m

1. MARGARIAN DMITRY, YEREVAN
2. DIMIRJYAN ABRAHAM, ALEPPO
3. NOVSHADEAN VARAZ, TEHRAN

FREE STYLE 100 m

1. MARGARIAN DMITRY, YEREVAN
2. KOLOYAN MICHAEL, YEREVAN
3. DIMIRJYAN ABRAHAM, ALEPPO

FREE STYLE 200m

1. KOLOYAN MICHAEL, YEREVAN
2. NOVSHADAN VARAZ, TEHRAN
3. DIMIRCHYAN ABRAHAM, ALEPPO

FREE STYLE 4 X 50 m

1. YEREVAN
2. ISTANBUL
3. TEHRAN

BRASS 50 m

1. GABRIELYAN VAHE, YEREVAN
2. SYRIAN VARDAN, YEREVAN
3. NOVSHADIAN VARAZ, TEHRAN

BRASS 100 m

1. GABRIELYAN VAHE, YEREVAN
2. GABRIELYAN HOVHANNES, YEREVAN
3. NOVSHADIAN VARAZ, TEHRAN

CHESS

WOMEN

1. CHITAKHCHYAN SHUSHANIK, VANADZOR
2. APRESYAN LUSINE, YEREVAN
3. SAHAKYAN NONA, ARMAVIR

MEN

1. RAMADZIAN ARSHAK, VANADZOR
2. ANDREASYAN ZAVEN, YEREVAN
3. BABUJIAN LEVON, YEREVAN
TABLE TENNIS

WOMEN:

TEAM CHAMPIONSHIP

1. YEREVAN
2. VANADZOR
3. STEPANAKERT

PAIR-GAMES

1. YEREVAN
2. VANADZOR
3. STEPANAKERT

SINGLE – GAMES

1. MAKINYAN ARMINE, YEREVAN
2. HOVHANNISYAN LUSINE, YEREVAN
3. NAZARYAN LUIZA, YEREVAN

MEN

TEAM CHAMPIONSHIP

1. BUCHAREST
2. YEREVAN
3. GYUMRI

PAIR-GAMES

1. SARGSYAN SMBAT – JAVADYAN ARAM, BUCHAREST
2. POGHOSYAN ARTHUR – MAKINYAN YEGOR, YEREVAN
3. CHAKHOYAN GAGIK – SOUVARYAN GEVORG, GYUMRI

SINGLE-GAMES

1. SARGSYAN SMBAT, BUCHAREST
2. ASATRIAN MURAD, YEREVAN
3. JAVADYAN ARAM, BUCHAREST

VOLLEY BALL

MEN

1. YEREVAN
2. SISIAN
3. VANADZOR

WOMEN

1. YEREVAN
2. SISIAN
3. VANADZOR

FOOTBALL

1. STEPANAKERT
2. BARNAUL
3. YEREVAN