Ամառային երրորդ խաղեր

ԱՆՑԿԱՑՄԱՆ ՎԱՅՐ

 

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԵՐՐՈՐԴ ԽԱՂԵՐ

Համահայկական ամառային երրորդ խաղերն անցկացվել են 2003 թ.-ի օգոստոսի 16-ից 24-ը, ք. Երևանում:

 

 

 

Խաղեր

 

Մասնակից երկրներ

 

Մասնակից քաղաքներ

 

Մարզաձևերի քանակը

 

Մասնակիցների քանակը

Այդ թվում

Հայաստան

արտերկիր

III

28

82

10

1559

423

1136

 

 

ՈՂՋՈՒՅՆԻ ԽՈՍՔ

ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ  ՆԱԽԱԳԱՀ

ՌՈԲԵՐՏ ՔՈՉԱՐՅԱՆԻ ՈՂՋՈՒՅՆԻ ԽՈՍՔԸ

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԵՐՐՈՐԴ ԽԱՂԵՐԻ

ԲԱՑՄԱՆ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅԱՆ  ԺԱՄԱՆԱԿ

Ողջունում եմ երրորդ Համահայկական խաղերի մասնակիցներին և հյուրերին:

Հայրենիքում Համահայկական մարզական խաղեր կազմակերպելու գաղափարը և դրա իրականացումը Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման և զարգացման ամենավառ և հաջողված դրսևորումներից է:

Պետականությունը վերականգնած հայության համար Հայաստանն աստիճանաբար դառնում է այն առանցքը, որի շուրջ ի մի են բերվում մեր ժողովրդի բոլոր հատվածների ջանքերը: Սպորտի, մշակույթի, առողջապահության, տնտեսության, գիտության և, ընդհանրապես, մեր ժողովրդի կենսագործունեության բոլոր ոլորտներն ընդգրկված են այս գործընթացում: Սա Հայաստանի վերելքի և Սփյուռքի գոյատևման միակ արդյունավետ ուղին է: Մենք պետք է շարունակենք նույն ոգով, բայց ավելի մեծ եռանդով: Համահայկական խաղերն, ինչպես համահայկական ընդգրկում ունեցող բոլոր միջոցառումները, մեզ համար տոնական և ոգևորիչ իրադարձություններ են:

Հայրենիքի միավորող ուժը, սպորտի առողջ մրցակցային ոգին, օր օրի գեղեցկացող մեր երկիրն ու մայրաքաղաքը, հուսով եմ, անմոռանալի զգացողություններ և վառ տպավորություններ կպարգևեն հայրենաբնակ և սփյուռքահայ երիտասարդներին:

Համահայկական խաղերի մասնակիցներին մաղթում եմ անհաշտ պայքար մրցասպարեզներում և հաղթանակի բերկրանք:

 

 

ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆՆ ԱՌԸՆԹԵՐ ՍՊՈՐՏԻ ԵՎ ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԿՈՒԼՏՈՒՐԱՅԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԿՈՄԻՏԵԻ ՆԱԽԱԳԱՀ

ԻՇԽԱՆ ԶԱՔԱՐՅԱՆԻ ՈՂՋՈՒՅՆԻ ԽՈՍՔԸ

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԵՐՐՈՐԴ ԽԱՂԵՐԻ

ԲԱՑՄԱՆ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅԱՆ  ԺԱՄԱՆԱԿ

 

Համահայկական խաղերն ավանդական են դարձել և կազմակերպիչներն էլ արդեն վանել են մեկնարկային տենդը: Մասնագետները մեծ ուշադրությամբ կհետևեն մրցումների ընթացքին: Պետք է ընտրել շնորհալիներին և ամրագրել մեր ազգային հավաքականում: Ցանկալի է, որ հետայսու ամառային օլիմպիական խաղեր մեր երկրի պատվիրակությունը մեկնի ստվար կազմով: Ուստի, համահայկականի ծրագրում ընդգրկված մարզաձևերի թիվն աստիճանաբար պետք է մեծացնել: Նաև սա է խաղերի հիմնական նպատակներից մեկը, որն աստիճանաբար իրականություն է դառնում:

Մայր Հայաստանում խաղերի անցկացումը նպաստում է ոչ միայն մարզակյանքի հարստացմանը, այլև Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը: Նախորդ երկու խաղերի փորձը վկայել է, որ այստեղ երիտասարդ հայրենակիցները միմյանց հետ ծանոթանում, մտերմություն են հաստատում: Այս ամենն աննկատ չի մնում և պատահական չէ, որ հետզհետե մեծանում է խաղերի մասնակիցների քանակը, երկրների և քաղաքների աշխարհագրությունը:

Շնորհավորում եմ երրորդ համահայկականի բոլոր մասնակիցներին` նրանցից ակնկալելով ազնիվ մրցակցություն և բարձր արդյունքներ:

 

 

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԽԱՂԵՐԻ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԿՈՄԻՏԵԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՎԱՐԴԱՆ ՕՍԿԱՆՅԱՆԻ ՈՂՋՈՒՅՆԻ ԽՈՍՔԸ ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԵՐՐՈՐԴ ԽԱՂԵՐԻ

ԲԱՑՄԱՆ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿ

 

Ես ողջունում եմ Ձեզ Երևանում` երրորդ Համահայկական խաղերին:

Հայաստանը կրկին սիրով ընդունում է բազմաթիվ մարզիկների և մասնակիցների ամբողջ աշխարհից, որոնց միավորում է սերը սպորտի և հայրենիքի նկատմամբ:

Աշխարհի տարբեր երկրներ և քաղաքներ ներկայացնող մարզիկների աճող թիվը վկայում է այս խաղերի ուժի մասին, որը հավաքում է հազարավոր հայեր ամբողջ աշխարհից:

Անցկացնելով այս խաղերն այստեղ` ինքնիշխան, անկախ մայրաքաղաքում մեր հայրենիքի, մենք գիտենք, որ այսքան ակտիվ, շահագրգռված երիտասարդ մարդկանց ներուժն իր բարենպաստ ազդեցությունը կունենա նաև Հայաստանի և մեր ընդհանուր ապագայի վրա: Հայաստանը, նույնիսկ իր աճող խնդիրներով հանդերձ, մի հիասքանչ տեղ է ապրելու, աշխատելու, սովորելու և մարզվելու համար: Ամենից առաջ Հայաստանը մի տեղ է, որտեղ կզարգացվի Հայրենիքը և Սփյուռքը սնուցող ոգին և մշակույթը:

Մրցե՛ք հաղթելու համար, բայց ամենից առաջ մրցեք արդար ոգով: Վայելե՛ք այս խաղերը, բայց ամենից առաջ վայելեք Հայաստանում Ձեր անցկացրած ժամանակը: Մենք հուսով ենք, որ Դուք հաճույքով կհիշեք այս օրերը և նորից կայցելեք Հայաստանը:

  

ԿԱԶՄԿՈՄԻՏԵԻ ԿԱԶՄ

 

ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ

ՈՐՈՇՈՒՄ

3 ապրիլի 2003թ. No 351-Ա

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԵՐՐՈՐԴ ԽԱՂԵՐԻ ԿԱԶՄԿՈՄԻՏԵ ՍՏԵՂԾԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ

 

2003 թվականի օգոստոսի 16-24-ը  Երևանում Համահայկական երրորդ խաղերի անցկացման և կազմակերպման նպատակներով Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը  ո ր ո շ ու մ        է.

1. Ստեղծել Համահայկական երրորդ խաղերի անցկացման կազմկոմիտե հետևյալ կազմով`

 

Ի. Զաքարյան

-ՀՀ կառավարությանն առընթեր ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական կոմիտեի նախագահ, ՀԱՕԿ-ի նախագահ (կազմկոմիտեի նախագահ)

 

Կ. Արեյան

-ՀՀ տարածքային կառավարման և  ենթակառուցվածքների գործունեությունը համակարգող նախարարի տեղակալ (կազմկոմիտեի նախագահի տեղակալ)

 

 

Ա. Հարությունյան

-Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ (համաձայնությամբ)

 

Հ. Բեգլարյան

-ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալ

 

Պ. Սաֆարյան

-ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ

 

Ա. Աղաբեկյան

-ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ

 

Ա. Ավետիսյան

-ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ

 

Ա. Գալստյան

-ՀՀ էներգետիկայի նախարարի տեղակալ

 

Ռ. Շուգարյան

-ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ

 

Լ. Յոլյան

-ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ

 

Ա. Պետրոսյան

-ՀՀ առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ

 

Հ. Վարյան

-ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ

 

Գ. Միրզոյան

-Երևանի քաղաքապետի տեղակալ

Ա.Մելիք-Շահնազարյան

-Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ, Կուբայի Հանրապետությունում և Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգներում ՀՀ Արտակարգ և լիազոր դեսպան

 

Ա. Կարապետյան

-ՀՀ կառավարության աշխատակազմի սոցիալական հարցերի վարչության պետ

 

Է. Միլիտոնյան

-ՀՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և սպորտի նախարարության  հրատարակչական գործի գործակալության պետ

 

Ա. Գրիգորյան

 -ՀՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և սպորտի նախարարության ֆիզկուլտուրայի և սպորտային քաղաքականության վարչության պետ, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի գլխավոր քարտուղար

 

Վ. Առաքելյան

-ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի ռեկտոր

 

Գ. Գևորգյան

-Համո Բեկնազարյանի անվան “Հայֆիլմ” կինոստուդիայի տնօրեն

 

Հ. Աշուղյան

-բեմադրող

 

(կազմը փոփ. 26.06.03 թիվ 769-Ա որոշում)

2. Համահայկական երրորդ խաղերի կազմկոմիտեին` 2-ամսյա ժամկետում մշակել խաղերի անցկացման ծրագիրը` ծախսերի նախահաշիվը համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի հետ:

 

ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՉԱՊԵՏԻ ԿՈՂՄԻՑ 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 9-ԻՆ 

 

ՄԱՍՆԱԿԻՑ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ՔԱՂԱՔՆԵՐ

 

 

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԵՐՐՈՐԴ ԽԱՂԵՐԻ ՄԱՍՆԱԿԻՑ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ/ՔԱՂԱՔՆԵՐ

 

1.      ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ՄԻԱՑՅԱԼ ՆԱՀԱՆԳՆԵՐ

 

 

 

 

 

1.      ԲՈՍՏՈՆ

2.      ԳԼԵՆԴԵԼ

3.      ԼՈՍ ԱՆՋԵԼԵՍ

4.      ՀՈԼԻՎՈՒԴ

5.      ՎԱԼԼԵՅ

6.      ՓԱՍԱԴԵՆԱ

2.      ԱՎՍՏՐԱԼԻԱ

1.      ՍԻԴՆԵՅ

 

3.      ԱՎՍՏՐԻԱԿԱՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ՎԻԵՆՆԱ

 

4.      ԱՐԳԵՆՏԻՆԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍ

 

5.      ԲԵԼԳԻԱՅԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԲՐՅՈՒՍԵԼ

 

6.      ԲՐԱԶԻԼԻԱՅԻ ԴԱՇՆԱՅԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ՍԱՆ ՊԱՈՒԼՈ

 

7.      ԲՈՒԼՂԱՐԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ՀԱՍԿՈՎՈ

2.      ՍՈՖԻԱ

3.      ՎԱՌՆԱ

4.      ԲՈՒՐԳԱՍ

5.      ՊԱԶԱՐՋԻԿ

 

8.      ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԴԱՇՆԱՅԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ՖՐԱՆԿՖՈՒՐՏ

 

9.      ԵԳԻՊՏՈՍԻ ԱՐԱԲԱԿԱՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԱԼԵՔՍԱՆԴՐԻԱ

2.      ԿԱՀԻՐԵ

 

10.  ԵԹՈՎՊԻԱՅԻ ԴԱՇՆԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐԱԿԱՆ                                      

            ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

1.      ԱԴԻՍ ԱԲԵԲԱ

 

11. ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ՍՏԱՄԲՈՒԼ

 

12. ԹՈՒՐՔՄԵՆՍՏԱՆ

1.      ԱՇԽԱԲԱԴ

13. ԻՍՐԱՅԵԼ

 

2.      ԵՐՈՒՍԱՂԵՄ

 

14.  ԻՐԱՆԻ ԻՍԼԱՄԱԿԱՆ

            ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

1.      ԹԱՎՐԻԶ

2.      ԹԵՀՐԱՆ

3.      ՇԻՐԱԶ

4.      ՍՊԱՀԱՆ

 

15. ԼԻԲԱՆԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԲԵՅՐՈՒԹ

2.      ԱՆԹԻԼԻԱՍ

 

16. ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԲԵՐԴԱՁՈՐ

2.      ՄԱՐՏԱԿԵՐՏ

3.      ՇՈՒՇԻ

4.      ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ

 

17. ԿԱՆԱԴԱ

 

1.      ՄՈՆՐԵԱԼ

2.      ՏՈՐՈՆՏՈ

 

18. ԿԻՊՐՈՍԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ՆԻԿՈՍԻԱ

 

19. ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԱՐԹԻԿ

2.      ԱՐՏԱՇԱՏ

3.      ԳԱՎԱՌ

4.      ԳՅՈՒՄՐԻ

5.      ԵՐԵՎԱՆ

6.      ԷՋՄԻԱԾԻՆ

7.      ԿԱՊԱՆ

8.      ՀՐԱԶԴԱՆ

9.      ՄԱՐՏՈՒՆԻ

10. ՆՈՐ ՀԱՃՆ

11. ՉԱՐԵՆՑԱՎԱՆ

12. ՍԻՍԻԱՆ

13. ՍՊԻՏԱԿ

14. ՎԱՆԱՁՈՐ

15. ՎԱՐԴԵՆԻՍ

 

20. ՀՈՐԴԱՆԱՆԻ ՀԱՇԻՄՅԱՆ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԱՄՄԱՆ

 

21. ՄԵԾ ԲՐԻՏԱՆԻԱՅԻ ԵՎ ՀՅՈՒՍԻՍԱՅԻՆ ԻՌԼԱՆԴԻԱՅԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ՄԱՆՉԵՍՏՐ

 

22. ՆԻԳԵՐԻԱ

 

1.      ԲԵՆԻՆ ՍԻԹԻ

 

23. ՆԻԴԵՐԼԱՆԴՆԵՐԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԱԼՄԵԼՈ

 

24. ՇՎԵԴԻԱՅԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ՈՒՓՍԱԼԱ

 

25. ՇՎԵՅՑԱՐԱԿԱՆ ՀԱՄԱԴԱՇՆՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԺՆԵՎ

 

26. ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԴԱՇՆՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԲԱՌՆԱՈՒԼ

2.      ԿԵՄԵՐՈՎ

3.      ԿՐԱՍՆՈԴԱՐ

4.      ՄՈՍԿՎԱ

5.      ՄՈՒՐՄԱՆՍԿ

6.      ՆԻԺՆԻ ՆՈՎԳՈՐՈԴ

7.      ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳ

8.      ՍԻԿՏԻՎԿԱՐ

9.      ՍՈԼՆԵՉՆՈԳՈՐՍԿ

10. ՍՈՉԻ

11. ՎԼԱԴԻՄԻՐ

12. ՎՈԼԳՈԳՐԱԴ

13. ՏՈՒԼԱ

 

27. ՍԻՐԻԱՅԻ ԱՐԱԲԱԿԱՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԴԱՄԱՍԿՈՍ

2.      ՀԱԼԵՊ

 

28. ՎՐԱՍՏԱՆ

 

1.      ԱԽԱԼՑԽԱ

2.      ԱԽԱԼՔԱԼԱՔ

3.      ԲԱԹՈՒՄԻ

4.      ՆԻՆՈԾՄԻՆԴԱ

5.      ԹԲԻԼԻՍԻ

 

29. ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ

 

1.      ԼԻՈՆ

2.      ՄԱՐՍԵԼ

3.      ՓԱՐԻԶ

 

29

82

 

 

ՄՐՑԱՎԱՐԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ԿԱԶՄ

 

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԵՐՐՈՐԴ ԽԱՂԵՐԻ ԳԼԽԱՎՈՐ ՄՐՑԱՎԱՐԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ԿԱԶՄ

 

 

 

 

Գլխավոր մրցավար

Հարություն Յավրյան

Գլխ. մրցավարի տեղակալ

Կարեն Սոկոլյան

Բասկետբոլի գլխավոր մրցավար

Ժորա Բաղդասարյան

Ֆուտբոլի գլխավոր մրցավար

Թելման Ավետիսյան

Ֆուտզալի գլխավոր մրցավար

Վալերիկ Խաչատրյան

Վոլեյբոլի գլխավոր մրցավար

Ռոբերտ Ջանիբեկյան

Բադմինթոնի գլխավոր մրցավար

Վարուժան Գևորգյան

Թենիսի գլխավոր մրցավար

Արմեն Մելքումյան

Սեղանի թենիսի գլխավոր մրցավար

Աշոտ Դուրինյան

Աթլետիկայի գլխավոր մրցավար

Սիմոն Թորոյան

Շախմատի գլխավոր մրցավար

Աշոտ Վարդապետյան

Լողի գլխավոր մրցավար

Միսակ Գաբրիելյան

Գլխավոր քարտուղար

Անժելա Միրզոյան

 

 

ՋԱՀԱԿԻՐ

Հոկսեն Միրզոյան

Ծանրամարտիկ: 1988թ. Սեուլի (Հարավային Կորեա) 24-րդ օլիմպիական խաղերի չեմպիոն: Աշխարհի չեմպիոն (1983թ.), Եվրոպայի չեմպիոն (1983թ.):

 

ԲԵՄԱԴՐԻՉ ՌԵԺԻՍՈՐ

Հրաչյա Աշուղյան

Սցենարի հեղինակ և բեմադրող ռեժիսոր, արվեստի վաստակավոր գործիչ, պետական մրցանակի դափնեկիր(1985թ.), ՀՀ ժողովրդական արտիստ(2006թ.):

 

 

  

 

 

ՄԱՐԶԱՁևԵՐ ԵՎ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐ

 

 

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ  ԵՐՐՈՐԴ  ԽԱՂԵՐԻ ԾՐԱԳՐՈՒՄ ԸՆԴԳՐԿՎԱԾ  ՄԱՐԶԱՁԵՎԵՐ

 

 

1.   ԱԹԼԵՏԻԿԱ

2.   ԲԱԴՄԻՆԹՈՆ

3.   ԲԱՍԿԵՏԲՈԼ

4.   ԹԵՆԻՍ

5.   ԼՈՂ

6.   ՄԻՆԻ ՖՈՒՏԲՈԼ

7.   ՇԱԽՄԱՏ

8.   ՍԵՂԱՆԻ ԹԵՆԻՍ

9.   ՎՈԼԵՅԲՈԼ

10.  ՖՈՒՏԲՈԼ

 

 

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԵՐՐՈՐԴ ԽԱՂԵՐՈՒՄ

ՄՐՑԱՆԱԿԱՅԻՆ ՏԵՂԵՐ ԳՐԱՎԱԾ

ՄԱՐԶԻԿ - ՄԱՐԶՈՒՀԻՆԵՐԸ ԵՎ ԹԻՄԵՐԸ

ԱԹԼԵՏԻԿԱ

ՏՂԱՄԱՐԴԻԿ

Վազք 100մ

1

ՋԱՎԱԽՅԱՆ ՎԱՀԱԳՆ

Երևան

2

ՍԻՄՈՆՅԱՆ ԱՆՈՒՇ

Գյումրի

3

ՍԱՐԳՍՅԱՆ ՄԵՐՈՒԺԱՆ

Կապան

Վազք 200մ

1

ԾԱՏՈՒՐՅԱՆ ԷԴՎԻՆ

Թեհրան

2

ՆԱԶԱՐՅԱՆ ԶԱՔԱՐ

Վանաձոր

3

ՍԻՄՈՆՅԱՆ ԱՐՏՈՒՇ

Գյումրի

Վազք 400մ

1

ՄԱՆԳԱՍԱՐՅԱՆ ԷԴՎԱՐԴ

Թեհրան

2

ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ ԱԶԱՏ

Գյումրի

3

ՆԱԶԱՐՅԱՆ ԶԱՔԱՐ

Վանաձոր

Վազք 800մ

1

ՄԱՆԳԱՍԱՐՅԱՆ ԷԴՎԱՐԴ

Թեհրան

2

ԱՌԱՔԵԼՅԱՆ ԱՎԵՏԻՔ

Երևան

3

ԱՍՐՅԱՆ ԱՐՄԵՆ

Մասիս

Վազք 150

1

ՄԻԿՈՅԱՆ ՌՈԲԵՐՏ

Երևան

2

ԱՍՐՅԱՆ ԱՐՄԵՆ

Մասիս

3

ՄԱԹևՈՍՅԱՆ ԼԵՎԻԿ

Թեհրան

Վազք 5000մ

1

ՄԻԿՈՅԱՆ ՌՈԲԵՐՏ

Երևան

2

ՄԱՄԻԿՈՆՅԱՆ ՀԱՄԼԵՏ

Թբիլիսի

3

ԱՎԵՏՅԱՆ ՄՈՎՍԵՍ

Թբիլիսի

 

Փոխանցումավազք 4 X 100մ

1

ՍԻՄՈՆՅԱՆ, ՄԱՐՏԻՐՈՍՅԱՆ,ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ, ԲԱՐՍԵՂՅԱՆ

Գյումրի

2

ԴԱՆԻԵԼՅԱՆ, ՆԱԶԱՐՅԱՆ, ՄԱՐՏԻՐՈՍՅԱՆ, ՍԱՐԳՍՅԱՆ

Վանաձոր

3

ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆ, ՉԱԼԻԿՅԱՆ, ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ, ՋԱՎԱԽՅԱՆ

Երևան

 

Հեռացատկ

1

ՄԱՐՏԻՐՈՍՅԱՆ ԱՐՄԵՆ

Գյումրի

2

ՆԱՐԻՋԱՆՅԱՆ ԷՐԻԿ

Կապան

3

ՍԱՐԳՍՅԱՆ ԱՐՍԵՆ

Վանաձոր

 

Գնդի հրում

1

ՍԱՀԱԿՅԱՆ ԱՐԱՄ

Երևան

2

ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆ ԲԵՆԻԿ

Թբիլիսի

3

ԳԱՍՊԱՐՅԱՆ ԱՐԹՈՒՐ

Ստեփանակերտ

 

ԿԱՆԱՅՔ

Վազք 100մ

1

ՂԱԶԱՐՅԱՆ ՄԱՐԻՆԵ

Վանաձոր

2

ԱՐԹՈՒՆ ՄԵԼԱՆԻ

Թեհրան

3

ՀԱԽՈՅԱՆ ԷՄՄԱ

Վանաձոր

 

Վազք  200մ

1

ԹՈՐՈՍՅԱՆ ԱԻԴԱ

Թբիլիսի

2

ՂԱԶԱՐՅԱՆ ՄԱՐԻՆԵ

Վանաձոր

3

ՔՈՉԻՆՅԱՆ ԱՆՆԱ

Վանաձոր

Վազք 400

1

ԳՅՈՒԼՈՒՄՅԱՆ ՕԳՍԱՆՆԱ

Մոսկվա

2

ԵԳՈՐՅԱՆ ԶԱՐՈՒՀԻ

Երևան

3

ԲՈՒԼՂԱԴԱՐՅԱՆ ԳԱՅԱՆԵ

Երևան

Վազք 800

1

ՄԻԿՈՅԱՆ ՔՐԻՍՏԻՆԵ

Երևան

2

ՁԱՎԱՐՅԱՆ ՄԵՐԻ

Վանաձոր

3

ԵԳՈՅԱՆ ԱՆՆԱ

Երևան

Վազք 1500մ

1

ՄԻԿՈՅԱՆ ՔՐԻՍՏԻՆԵ

Երևան

2

ՁԱՎԱՐՅԱՆ ՄԵՐԻ

Վանաձոր

3

ԱՍԱՏՐՅԱՆ ԳՈՀԱՐ

Վանաձոր

 

Փոխանցումավազք 4 X 100մ

1

ՔՈՉԻՆՅԱՆ, ՂԱԶԱՐՅԱՆ, ԴԱԼԼԱՔՅԱՆ, ԱԽՈՅԱՆ

Վանաձոր

2

ՇԱՐՈՅԱՆ, ՄԻԿՈՅԱՆ, ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆ, ԲԱԲԱՅԱՆ

Երևան

3

ԱՅՎԱԶՅԱՆ, ԹՈՐՈՅԱՆ, ՊՈՂՈՍՅԱՆ, ԴՈՒԲԻՆԱ

Թբիլիսի

 

Գնդի հրում

1

ՊՈՂՈՍՅԱՆ ՏԱՏՅԱՆԱ

Երևան

2

ԻՍՈՅԱՆ ԹԻՆԱ

Թեհրան

 

3

ՂՈՒԿԱՍՅԱՆ ԼՈՒՍԻՆԵ

Գյումրի

 

Հեռացատկ

1

ԴՈՒԲԻՆԱ ՅՈՒԼԻԱ

Թբիլիսի

2

ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆ ԼԻԱՆԱ

Երևան

3

ՀԱԽՈՅԱՆ ԷՄՄԱ

Վանաձոր

 

ԲԱԴՄԻՆԹՈՆ

ՏՂԱՄԱՐԴԻԿ

Մենախաղեր

1

ՄԻՆԱՍՅԱՆ Հ.

Երևան

2

ՊՈՂՈՍՅԱՆ Հ.

Երևան

3

ԶԱՔԱՐՅԱՆ Վ.

Երևան

Զուգախաղեր

1

ՄԻՍԱԿՅԱՆ Հ.- ՂԱՍԱԲՅԱՆ Վ.

Երևան – Բուրգաս

2

ՊՈՂՈՍՅԱՆ Ռ.- ԹՈՐՈՍՅԱՆ Լ.

Երևան – Ստեփանակերտ

3

ԳԵՎՈՐԳՅԱՆ Ա.-ՕՀԱՆՅԱՆ Ա.

Երևան- Երևան

 

ԿԱՆԱՅՔ

Մենախաղեր

1

ՆԱԶԱՐՅԱՆ Ա.

Երևան

2

ՀԱԿՈԲՅԱՆ Ռ.

Երևան

3

ՄՈՒՐԱԴՅԱՆ Մ.

Երևան

Զուգաղաղեր

1

ՆԱԶԱՐՅԱՆ Ա.- ՀԱԿՈԲՅԱՆ Ռ.

Երևան

2

ՀԱՄԲԱՐՁՈՒՄՅԱՆ Մ.- ԴՈՆԻԿՅԱՆ Ա.

Բուրգաս

3

ՄՈՒՐԱԴՅԱՆ Մ.- ՄԱՆՈՒԿՅԱՆ Ի.

Երևան

 

 

ԲԱՍԿԵՏԲՈԼ

ՏՂԱՄԱՐԴԻԿ                                                                           ԿԱՆԱՅՔ

1

Գլենդել

Երևան

2

Երևան

Գլենդել

3

Թեհրան

Մոսկվա

 

ԹԵՆԻՍ

ՏՂԱՄԱՐԴԻԿ

Անհատական                  

1

ՍՈՖՅԱՆ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆ

Երևան

2

ԶՈՀՐԱԲՅԱՆ ՀԱՅԿ

Երևան

3

ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ ԱԼԵՔՍԱՆԴՐ

Մոսկվա

Զուգախաղեր

1

ՍՈՖՅԱՆ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆ, ԶՈՀՐԱԲՅԱՆ ՀԱՅԿ

Երևան

2

ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ ԱԼԵՔՍԱԴՐ, ԲԱԲԱՅԱՆ ԴԱՎԻԹ

Մոսկվա

3

ՀԱԿՈԲՅԱՆ ՀԱՅԿ, ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ ԱՐԹՈՒՐ

Մոսկվա

ԿԱՆԱՅՔ

Անհատական

1

ՄԱՌԱՔԵԼՅԱՆ ՄԱՐԻԱՄ

Երևան

2

ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ ՔՐԻՍՏԻՆԵ

Մոսկվա

3

ՆԻԿՈՅԱՆ ԼՅՈՒԴՄԻԼԱ

Մոսկվա

Զուգախաղեր

1

ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ ՔՐԻՍՏԻՆԵ, ՆԻԿՈՅԱՆ ԼՅՈՒԴՄԻԼԱ

Մոսկվա

2

ԱՌԱՔԵԼՈՎԱ ՄԱՐԻԱՄ, ՄՈՎՍԻՍՅԱՆ ԱՆՆԱ

Երևան

3

ԱԴԱՄՅԱՆ ԻՈԼԱ, ՋԱԽԻԵՎԱ ԵԼԵՆԱ

Մոսկվա

 

ԼՈՂ

ՏՂԱՄԱՐԴԻԿ

50մ ազատ ոճ

1

ՔՈԼՈՅԱՆ ՄԻՔԱԵԼ

Երևան

2

ԲՈՒՌՆԱԶՅԱՆ ՄԻՔԱԵԼ

Երևան

3

ՆՕՇԱՂԻ ՎԱՐԱԶ

Թեհրան

50մ բրասս

1

ԿԱՐԱՊԵՏՅԱՆ ՀԱՅԿ

Երևան

2

ԳԱԲՐԻԵԼՅԱՆ ՎԱՀԵ

Երևան

3

ԴԻԼԱՆՅԱՆ ԳԱՄԵՐ

Սպահան

100մ ազատ ոճ

1

ՔՈԼՈՅԱՆ ՄԻՔԱԵԼ

Երևան

2

ՆՕՇԱՂԻ ՎԱՐԱԶ

Թեհրան

3

ՉԱՈՒՇՅԱՆ ԳՈՒՐԳԵՆ

Երևան

100մ բրասս

1

ԿԱՐԱՊԵՏՅԱՆ ՀԱՅԿ

Երևան

2

ՍԻՐԵՅԱՆ ՎԱՐԴԱՆ

Երևան

3

ԴԻԼԱՆՉՅԱՆ ԳԱՄԵՐ

Սպահան

200մ ազատ ոճ

1

ՔՈԼՈՅԱՆ ՄԻՔԱԵԼ

Երևան

2

ՍԻՐԵՅԱՆ ԳԵՎՈՐԳ

Երևան

3

ՆՕՇԱՂԻ ՎԱՐԱԶ

Թեհրան

Փոխանցումավազք 4 x 50մ

1

ՔՈԼՈՅԱՆ, ԲՈՒՌՆԱԶՅԱՆ, ՉԱՈՒՇՅԱՆ, ՆԱԶԱՐՅԱՆ

Երևան

2

ՆՕՇԱՂԻ Վ., ԻՍԱՅԻ, ՆՕՇԱՂԻ Է., ԱՂԱԶԱՐՅԱՆ

Թեհրան

3

ԱԼԵՔՍԱՆԴՐՅԱՆ, ԿԱՐԱԽԱՆՅԱՆ, ՏԵՐ-ՄԱՐՏԻՐՈՍՅԱՆ, ԴԻԼԱՆՅԱՆ

Սպահան

 

ԿԱՆԱՅՔ

50մ ազատ ոճ

1

ՍԱՀԱԿՅԱՆ ՍՈՆԱ

Երևան

2

ՇԱՀՆԱԶԱՐՅԱՆ ՄԵՂԵԴԻ

Փասադենա

3

ՍԱՐԳՍՅԱՆ ԳՈՀԱՐ

Երևան

50մ բրասս

1

ԱՎԵՏԻՍՅԱՆ ՎԱՐԴՈՒՀԻ

Երևան

2

ԱՍԼԱՆՅԱՆ ԷՄՄԱ

Երևան

3

ՇԱՀՆԱԶԱՐՅԱՆ ՄԵՂԵԴԻ

Փասադենա

100մ ազատ ոճ

1

ՇԱՀՆԱԶԱՐՅԱՆ ՄԵՂԵԴԻ

Երևան

2

ՍԱՀԱԿՅԱՆ ՍՈՆԱ

Փասադենա

3

ՍԱՐԳՍՅԱՆ ԳՈՀԱՐ

Երևան

100մ բրասս

1

ԱՎԵՏԻՍՅԱՆ ՎԱՐԴՈՒՀԻ

Երևան

2

ԱՍԼԱՆՅԱՆ ԷՄՄԱ

Երևան

3

ՇԱՀՆԱԶԱՐՅԱՆ ՄԵՂԵԴԻ

Փասադենա

Փոխանցումավազք 4 x 50մ

Ազատ ոճ

1

ՍԱՀԱԿՅԱՆ, ՍԱՐԳՍՅԱՆ, ԱՍԼԱՆՅԱՆ, ՄՈՒՂՆԵՑՅԱՆ

Երևան

2

ԳԱԼՍՏԵԱՆ, ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆԵԱՆ, ՀԱՂՆԱԶԱՐԵԱՆ, ՀԱԽՎԵՐԴԵԱՆ

Թեհրան

3

ԱՆԴՐԵԱՍՅԱՆ, ԱՍԱՏՐՅԱՆ, ՍԻՄՈՆՅԱՆ, ԲԱՂՈՒՄՅԱՆ

Սպահան

 

ՄԻՆԻ ՖՈՒՏԲՈԼ

 

1

Երևան

2

Վանաձոր

3

Սան Պաոլո

 

ՇԱԽՄԱՏ

ՏՂԱՄԱՐԴԻԿ 

1

ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ ԴԱՎԻԹ

Վանաձոր

2

ՄՈՎՍԻՍՅԱՆ ՎԱՐԴԱՆ

Սիսիան

3

ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ ՏԻԳՐԱՆ

Երևան

ԿԱՆԱՅՔ

1

ԴԱՆԻԵԼՅԱՆ ԱՆԻ

Երևան

2

ԴԱՆԻԵԼՅԱՆ ՆՈՒՆԵ

Երևան

3

ԱԼԹՈՒՆՅԱՆ ՍԱԹԵՆԻԿ

Երևան

 

ՍԵՂԱՆԻ ԹԵՆԻՍ

ՏՂԱՄԱՐԴԻԿ

Անհատական

1

ՍԱՐԳՍՅԱՆ ԴԱՎԻԹ

Մոսկվա

2

ՍԱՐԳՍՅԱՆ ՎԻՏԱԼԻ

Մոսկվա

3

ԱՍԱՏՐՅԱՆ ՄՈՒՐԱԴ

Ստեփանակերտ

Զուգախաղեր

1

ՍԱՐԳՍՅԱՆ ՎԻՏԱԼԻ, ՍԱՐԳՍՅԱՆ ԷԴԻԿ

Մոսկվա – Սոչի

2

ՍԱՐԳՍՅԱՆ ԴԱՎԻԹ, ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ ԱՐԹՈՒՐ

Մոսկվա

3

ԱՍԱՏՐՅԱՆ ՄՈՒՐԱԴ, ԳԱՅԲԱԿՅԱՆ ՌՈՒԲԵՆ

Ստեփանակերտ – Երևան

 

Թիմային առաջնություն

1

Մոսկվա

2

Երևան

3

Ստեփանակերտ

ԿԱՆԱՅՔ

Անհատական

1

ՄԿՐՏՈՒՄՅԱՆ ԳԱԼԻՆԱ

Մոսկվա

2

ՆԱԶԱՐՅԱՆ ՔՐԻՍՏԻՆԵ

Մոսկվա

3

ՊՈՂՈՍՅԱՆ ԱՆՆԱ

Երևան

Զուգախաղեր

1

ՄԿՐՏՈՒԿՅԱՆ ԳԱԼԻՆԱ, ՆԱԶԱՐՅԱՆ ՔՐԻՍՏԻՆԵ

Մոսկվա

2

ՊՈՂՈՍՅԱՆ ԱՆՆԱ, ՆԱԶԱՐՅԱՆ ԼՈՒՐԶԱ

Երևան

3

ԷԹԱՐՅԱՆ ՆԱՐԻՆԵ, ՂԱԶԱՐՅԱՆ ԱՆԱՀԻՏ

Թբիլիսի – Կեմերովա

Թիմային առաջնություն

1

Մոսկվա

2

Երևան

3

Ստեփանակերտ

 

ՎՈԼԵՅԲՈԼ

ՏՂԱՄԱՐԴԻԿ                                                 ԿԱՆԱՅՔ

1

Երևան

Ստամբուլ

2

Ստամբուլ

Սիսիան

3

Վանաձոր

Թեհրան

 

ՖՈՒՏԲՈԼ

 

1

Վալլեյ

2

Մոսկվա

3

Թեհրան

 

ԳԱՎԱԹԱԿԻՐՆԵՐ

ՄԱՐԶԱԿԱՌՈՒՅՑՆԵՐ

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԵՐՐՈՐԴ ԽԱՂԵՐ

ՄԱՐԶԱԿԱՌՈՒՅՑՆԵՐ

 

1

Աթլետիկա

Արտաշատ  քաղաքի մարզադաշտ

2

Բադմինթոն

«Հրազդան» մարզաթատերական համալիր

3

Բասկետբոլ

«Դինամո»  մարզական ընկերության մարզադահլիճ,

Արաբկիր վարչական շրջանի թիվ 1 մարզադպրոց, «Գրանդ» մարզադահլիճ

4

         Թենիս

«Օրանժ ֆիթնես և թենիս ակումբ»

5

Լող

Դավիթ Համբարձումյանի անվան «Ջրացատկի օլիմպիական հերթափոխի մասնագիտացված մանկապատանեկան մարզադպրոց»-ի լողավազան

6

Մինի ֆուտբոլ

«Հրազդան» կենտրոնական մարզադաշտ,

Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր

7

Շախմատ

Տիգրան  Պետրոսյանի անվան Շախմատի տուն

8

Սեղանի թենիս

«Հայաստան» մարզական միության մարզադահլիճ

9

Վոլեյբոլ

ՖԻՄԱ-ի  մարզադահլիճ

Խուլ ու համրերի կենտրոնի մարզադահլիճ

10

Ֆուտբոլ

Աբովյան, Արարատ, Աշտարակ,  Արտաշատ քաղաքների  մարզադաշտեր